Достапни линкови

Првични разговори меѓу Пакистан и талибанците


Денеска во Исламабад се одржуваат разговори меѓу пакистанските власти и претставници на талибанците. Цел на состанокот е утврдување на агендата на идните преговори. Премиерот Наваз Шариф во минатата недела формира тим за дијалог со милитантите кои изведуваат напади од 2007 година. Само во минатиот месец, талибанците убиле над сто луѓе, а повеќето аналитичари предвидуваа дека Исламабад ќе покрене воена офанзива против талибанците.
XS
SM
MD
LG