Достапни линкови

Словенија погодена од природна катастрофа


.
Словенската влада соопшти дека снегот и силниот ветер остави без електрична енергија една четвртина од домаќинствата и уништи 40 насто од шумите во земјата. Силните врнежи од снег предизвикаа и блокада на патниот и железничкиот сообраќај. На вонредната седница на владата било оценето дека Словенија била зафатена од природна катастрофа и оти поправката на штетите би можело да трае неколку месеци.
XS
SM
MD
LG