Достапни линкови

Украинскиот парламент ќе расправа за ограничување на моќта на претседателот


Украинскиот парламент денеска ќе расправа за измени во Уставот што би ја ослабнале моќта на претседателот. Претседателот Виктор Јанукович кој се соочува со повици да си поднесе оставка, се врати во својот кабинет по четири дена боледување. Тој изјави дека Украина мора да му каже -не- на екстремизомот, радикализмот и поттикнувањето омраза зад кои се крие борба за власт.
XS
SM
MD
LG