Достапни линкови

Палестина - Абас бара НАТО трупите да ги заменат израелските сили


Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека ќе го подржи повлекување во рок од пет години на израелските сили и доселеници од Западниот Брег ако силите на НАТО се распоредат како обезбедување.
Абас во интервју за "Њујорк тајмс" рече дека силите на НАТО би можеле да бидат стационирани во текот на палестинските територии на Западниот Брег, вклучително и на нејзините источни и западни граници. Абас претходно инсистираше на тоа дека при каков било мировен договор израелците би морале да го напуштат Западниот Брег за три години.
Израел пак инсистираше на тоа да го задржи военото присуство во било која независна палестинска држава. Но израелски министер за домување Ури Ариел рече дека безбедносниот предлог Абас е "неприфатлив".
Ариел рече дека секој кој предлага "отстранување на 300.000 до 400.000 Евреи од своите домови, вусшност не предлага мир." Израелските и палестинските преговарачи до април имаат краен рок за оваа рунда мировни преговори.
XS
SM
MD
LG