Достапни линкови

Џафери: Вонредни избори се излез но не и решение за консензуален претседател


Вонредните парламентарни избори може да бидат само излез од ситуацијата во која се најде владината колаиција, откако ДУИ веќе подолго време ја заговара идејата за консензуален претседател, но изборите нама да бидат и решение за оваа иницијатива, изјави вицепремиерот Муса Џафери. Тој во интервју за Прес24 вели дека се уште има помалку од еден месец за разговори околу решение за идеата на неговата партија. Со тоа би требало да се легитимитетот на функцијата Претседател на државата, смета Џафери.
XS
SM
MD
LG