Достапни линкови

Египет: Продолжение на судењето на Морси


Суденњето на отстранетиот египетски претседател Мухамед Морси продолжи во Каиро денеска во услови на зголемени тензиии и засилени мерки за безбедност. Морси заедно со четиринаесетмина членови на сега забранетото политичко движење “Муслиманско Братство” се товарат за убиство на демонстранти пред претседателската палата во главниот град на Египет во 2012 година. Војската го отстрани од власт Морси во јули минатата година по протестите против неговото владеење низ целата земја. Тој се соочува со обвиненија за организирање на убиства на негови политички противници, соработка со странски групи и планирање на бегства на затвореници.
XS
SM
MD
LG