Достапни линкови

Претседателските избори закажани на 13 април


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги распиша претседателоските избори. "Изборот за претседател на Република Македонија се врши во последните 60 дена од мандатот на претходниот претседател. Имајќи во предвид дека на 20 април е големиот христијански празник Воскресение Христово, почитувајќи ги чувствата на сите верници од христијанска вероисповед и водејќи сметка тогаш да не биде ниту првиот, ниту вториот круг, одлучив изборот за претседател на Република Македонија да биде на 13 април 2014 година" рече собранискиот спикер.
XS
SM
MD
LG