Достапни линкови

Кери: Германија и САД минуваат низ тежок период


Џон Кери и Ангела Меркел, Берлин, 31.01.2014.
Соединетите држави и Германија минуваат низ тежок период околу извештајот за шпионирање на германските лидери од Агенцијата за национална безбедност. Говорејќи денеска во Берлин, Кери додаде дека Вашингтон со сериозност пристапува спрема германското лутење откако се откри дека американските разузнавачки агенции го следеле и мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел. Џон Кери ќе учествува на Минхенската безбедносна конференција, а на маргините на состанокот ќе се сретне и со лидерите на украинската опозиција.
XS
SM
MD
LG