Достапни линкови

Министерството за одбрана го повика Јанукович да преземе итни мерки


Украинското министерство за одбрана го повика претседателот Виктор Јанукович да преземе итна чекори за олеснување на кризата во земјата.
Според прес службата на Министерството за одбрана, Јанукович е повикан, како врховен командант, да преземе итни мерки за стабилизирање на ситуацијата во земјата и да се постигне договор во општество во рамките на постоечката законска регулатива.
Според министерството, одземањето државни згради од непријателска демонстранти е неприфатливо.
Во соопштението се вели дека натамошна ескалација на конфликтот претставува закана за територијалниот интегритет на Украина.
XS
SM
MD
LG