Достапни линкови

Денеска средба Кери - Меркел во Берлин


Државниот секретар на САД, Џон Кери ќе се сретне денеска со германскиот канцелар Ангела Меркел и министерот за надворешни работи, Франк Волтер Штајнмаер, во Берлин.
Тоа е прва средба меѓу Кери и Меркел по ланската афера со прислушкувањето на телефонот на Меркел.
Портпаролот на германската влада соопшти дека на дневен ред се транс-атлантските односи и меѓународни политички прашања Кери ќе лета од Берлин ќе отпатува за Минхен на годишната конференција за безбедност.
XS
SM
MD
LG