Достапни линкови

Во БиХ проблем и кој да го носи знамето на ЗОИ во Сочи


Олимпискиот тим на БиХ
Во Босна и Херцеговина контроверзи предизвика прашањето кој ќе го носи државното знаме на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Сочи, Русија, на 7-ми февруари. Претседателот на Босанскиот олимписки комитет, Синиша Кисиќ изјави дека нема да биде променета одлуката знаменосец да биде Жана Новаковиќ од Република Српска, бидејки таа има најдобри резултати. Но, критичарите тврдат дека скијачот Игор Лаикерт од муслиманско – хравтската федерација има подобри резултати и оти тој треба да го носи знамето.
XS
SM
MD
LG