Достапни линкови

Сирија доцни со обврските за уништување на хемиското оружје


Белата Куќа соопшти денеска дека Сирија мора да ги интензивира напорите за транспорт на хемиското оружје до пристаништето Латакиа, бидејки досега само 5 отсто од арсеналот е доставен за уништување. Режимот на Асад е одговорен за транспортот на хемиското оружје и очекуваме да си ја исполни обврската, изјави портпаролот на Белата Куќа Џеј Карни. И американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел, кој е во посета на Полска, изрази загриженост од доцнењето во уништувањето на сиријското хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG