Достапни линкови

Грчката влада ја негира можноста од предвремени избори


Андонис Самарас
Портпаролот на грчката влада Симос Кедикоглу денеска негираше дека владата разгледувала распишување предвремени општи избори кои би биле одржани во исто време со локалните и изборите за Европскиот парламент во мај годинава. Конзервативниот премиер Андонис Самарас вети дека оваа година ќе ја извлече земјата од рецесијата која трае веќе шест години, но се соочува со големи критики во врска со неопходните реформи. Шпекулациите за можни предвремени избори се појавија откако ПАСОК, коалициониот партнер на Самарас, забележа пад на рејтингот. Грчката владејачка коалиција е формирана по изборите одржани во 2012 година.
XS
SM
MD
LG