Достапни линкови

70 години од крајот на опсадата на Ленинград


Рускиот претседател Владимир Путин учествува на одбележувањето на 70 годишнината од крајот на опсадата на Ленинград, сегашен Санкт Петербург во Втората Светска војна која траеше 872 дена. За тоа време од бомбардирањата, но и од глад загинаа над милион луѓе. Станува збор за една од најдолгите и најуништувачки опасади во светската историја.
XS
SM
MD
LG