Достапни линкови

Светот се сеќава на Холокаустот


Денеска во Израел, Германија, Русија и други земји се одбележува Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот. Преживеани од нацистичкиот егзодус врз евреите во Втората светска војна, државници, верски лидери и дипломати учествуваат на комеморациите за жртвите. Околу 6 милиони евреи беа убиени за време на геноцидот извршен од нацистичка Германија.
XS
SM
MD
LG