Достапни линкови

Тунискиот парламент гласаше за нов устав


Националното собрание на Тунис го одобри новиот устав на земјата како еден од послeдните чекори кон нејзина демократизација три години по востанието преку кое беше соборен автократот Зине ел Абидин Бен Али.Непосредно пред гласањето за уставот, премиерot Мехди Јома именуваше нов вршител на должноста во кабинетот со цел да се олесни кризата меѓу исламистите и секуларната опозиција до новите избори што треба да се одржат годинава.
XS
SM
MD
LG