Достапни линкови

Кина: немири во областа Синџијанг, 12 загинати


Во немирите во кинеската автономна област Синџијанг загинаа 12 лица, јавија изутринава државните медиуми. Шест лица загинале во експлозии, додека шест се убиени во судирите со полицијата, откако непознати лица фрлиле експлозивни направи во областа Синхе. Истрагата околу овие случаи е во тек. Властите ги обвинуваат териористичките групи на муслиманската заедница Ујгури дека стојат зад нападите како и дека се поврзани со Ал-Каида.
XS
SM
MD
LG