Достапни линкови

Индонезија: Земјотрес на Јава, нема опасност од цунами


Земјотрес со магнитуда од 6,1 го погоди индонезискиот остров Јава, соопшти Американскиот институт за геофизика. Нема информации за штети и жртви. Сеизмолозите во Џакарта соопштија дека нема опасност од цунами. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 83 километри. Индонезија лежи на сеизмички многу активниот Жежок појас на Пацификот.
XS
SM
MD
LG