Достапни линкови

Во Украина се шират антивладините протести


Хмелнитски
Украинските антивладини демонстранти подигнаа нови барикади во Киев откако вчерашните разговори на опозициските лидери со претседателот Виктор Јанукович завршија без конкретен договор. Во меѓувреме, демонстранти почнале да ги заземаат зградите на локалната самоуправа во неколку градови, меѓу нив, Лвов, Ривне, Тернопил и Хмелнитски. Во Лвов демонстрантите го натерале регионалниот гувернер да си поднесе оставка. Во Черкаски пак, полицијата успеала да ја врати контролата врз зградата на тамошната градска управа. Тројцата опозициски лидери Кличко, Тијахнибок и Јаценјук денеска треба уште еднаш да се состанат со Јанукович.
XS
SM
MD
LG