Достапни линкови

Соработка меѓу Црна Гора и Албанија за евроинтеграции


Црна Гора и Албанија имаат одлични односи и ќе ја интензивираат соработката во процесот на европската интеграција, изјавија вчера министрите за надворешни работи на двете земји, Игор Лукшиќ и Дитмир Бушати. Двајцата на средбата во Подгорица рекоа дека Албанија го поддржува приемот на Црна Гора во Европската унија, а Подгорица е подготвена да и го пренесе на Тирана своето досегашно искуство во процесот на приклучување кон Европската унија.
XS
SM
MD
LG