Достапни линкови

Во Тетово средба Ахмети, Орав


Али Ахмети
Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Тетово разговараше со амбасадорот на Европската унија во Аиво Орав. Притоа, Ахмети, како што е соопштено, уште еднаш ги поканил институциите и земјите членки на Унијата да помогнат околу решавањето на прашањето со името. Ахмети го повтори ставот за постигнување нов прогресивен стандард во Македонија и избирање консенсуален претседател кој ќе ги претставува сите етнички заедници во земјата и ќе биде посветен на интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ. Во однос на најавите за предвремени парламентарни избори Ахмети нагласи дека ДУИ се уште нема разговарано околу ова прашање.
XS
SM
MD
LG