Достапни линкови

Донесени измените на Изборниот законик


Собранието на Македонија со 69 гласа за, шест против и ниту еден воздржан на денешното продолжение на 82. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик. Измените и дополнувањата беа донесени со консензус од сите политички партии и на власт и во опозиција. Во преговорите со свои предлози не учествуваше само ДПА. Министерот за права Блерим Беџети образложувјаќи го предлогот рече дека тој е важен како од аспект на зачленувањето на земјата во ЕУ и за трансперентност на изборниот процес.
XS
SM
MD
LG