Достапни линкови

Собрание - започна расправата за Изборниот законик


Собранието на Република Македонија во рамки на продолжението на 82. седница ja почна расправата по измените и дополнувањата на Изборниот законик кои се донесени со консензус од сите политички партии и на власт и во опозиција. Во преговорите со свои предлози не учествуваше само ДПА.
Министерот за права Блерим Беџети образложувјаќи го предлогот рече дека тој е важен како од аспект на зачленувањето на земјата во ЕУ и за трансперентност на изборниот процес.
XS
SM
MD
LG