Достапни линкови

Рохани: односите Иран - ЕУ ќе се нормализираат


Говорејќи во Давос, иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека односите со Европа ќе се нормализираат со примената на привремениот нуклеарен договор.
Тој повтори дека Иран не сака нуклеарно оружје.
Иранскиот Претседател, исто така, кризата во Сирија ја нарече голема катастрофа и крвопролевање кое мора да се спречи.
Рохани повика на слободни и фер избори во Сирија.
XS
SM
MD
LG