Достапни линкови

Украина - опозицијата повика на генерален штрајк


Лидерите на украинската опозиција повикаа на генерален штрајк. Тие соопштија дека на разговорите со претседателот Виктор Јанукович вчера не успеаа да постигнат конкретни резултати за решавање ан кризата.
Лидерите на опозицијата Витали Кличко, Aрсениј Јатсениук и Олег Тианчубок побараа од Јанукович да повика на одржување предвремени претседателски избори.
До овие средби дојде по вчерашните насилства во кои загинаа најмалку три демонстранти. Полицијата имено се обиде да ги растури барикадите и протестите во центарот на Киев.
XS
SM
MD
LG