Достапни линкови

Главни теми на Давос: економското заздравување и јазот меѓу богатите и сиромашните


На Светскиот економски форум во Давос, главни теми се климатските промени, економското заздравување, растечкиот јаз меѓу богатите и сиромашните, како и конфликтот во Сирија и кризата во Украина.
На форумот учествуваат околу 2500 влијателни личности од областа на политиката, науката и економијата. Меѓу нив се и над 40 шефови на држави или на влади. Годинешното мото е „Ново обликување на светот'.
XS
SM
MD
LG