Достапни линкови

Киев - по насилствата, разговори меѓу владата и опозицијата


Украинскиот претседател Виктор Јанукович се сретна денеска со лидерите на опозицијата - Арсениј Јаценјук, Виталиј Кличко и Олег Туанчубук. До ова дојде откако изутрината полицијата почна да ги отстранува барикадите во Киев. Притоа дошло и до судири во кои имало убиено двајца демонстранти.
Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон денеска побара итен прекин на насилствата во Киев и ги повика владата и опозицијата да изнајдат начини за решавање на кризата.
XS
SM
MD
LG