Достапни линкови

Тајланд: демонстрантите против вонредната состојба


тајландската премиерка Јинглук Шинаватра
Демонстрантите кои бараат оставка на тајландската премиерка Јинглук Шинаватра денеска најавија дека ќе ја продолжат борбата и нема да ја почитуваат вонредната состојба воведена вчера во Бангкок поради тензиите пред изборите најавени за 2 идниот месец. Со вонредената состојба која ќе трае 60 денови на полицијата и се даваат поголеми овластувања против демонстрантите кои повеќе од два месеца бараат оставка на владата.
XS
SM
MD
LG