Достапни линкови

Заробените од Антарктикот стигнаа во Австралија


52 научници и туристи на експедицијата која пред три недели беше заробена во мразот на Антарктикот денеска стигнаа во Австралија. Тие беа евакуирани од рускиот брод „Академик Шокалски“. Водачот на експедицијата Крис Турни изјави дека се уште не јасно кој ќе ја плати операцијата за нивно спaсување во која учествуваа Соединетите држави, Кина, Франција и Австралија.
XS
SM
MD
LG