Достапни линкови

Пакистан: убиени седуммина полицајци


Бомба поставена на велосипед денеска убила шестмина полицајци кои заштитувале екипа за вакцинација против детска парализа во северозападниот дел на Пакистан. Меѓу убиените имало и едно дете, додека неколкумина други биле ранети. Во Пакистан веќе три дена е во тек кампања за вакцинирање на децата на која се противат исламистичките милитанти. Тие пропагираат дека на таков начин западните земји вршеле стерилизација на децата.
XS
SM
MD
LG