Достапни линкови

Сноуден страхува за својот живот


Адвокатот на пребеганиот поранешен соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден изјави дека неговиот клиент страхува за својот живот по напишаните експлицитни закани против него од страна на неименувани официјални лица од американската одбрана. Анатолиј Кучерена за руската државна информативна станица „Росиа 24“ изјави дека постојат реални закани за животот на Сноуден, јасно искажани во напис од веб страницата BuzzFeed, насловен како „ Американски шпиони го сакаат Едвард Сноуден мртов“.
Кучерена изјави дека Сноуден е под постојана придружба од обезбедување, а се размислува и за дополнителни безбедносни мерки.
XS
SM
MD
LG