Достапни линкови

Милановиќ: Албанија заслужува кандидатски статус за ЕУ


Хрватска ќе и помогне на Албанија на нејзиниот пат кон зачленувањето во ЕУ, зашто таа го заслужува тоа, изјави хрватскиот премиер Зоран Милановиќ на заедничка прес-конференција со неговиот албански колега Еди Рама во Тирана.
На прашањето дали јуни е реален датум за Албанија да добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ, Милановиќ изјави „дека се е реално за една држава како Албанија, која е членка на НАТО“.
XS
SM
MD
LG