Достапни линкови

Малачдароглу: Ердоган e „шеф на коруптивна банда“,


Лидерот на главната опозициска сила во Турција, Народно републиканската партија Кемал Малачдароглу го нарече премиерот Реџеп Таип Ердоган, „шеф на коруптивна банда“, објави Хуриет дејли њуз.

Тој додаде дека на 17 декември кога јавноста разбрала за антикорупциската истрага, во која беа приведени државни службеници, синови на министри и бизнисмени Турција за првпат „се судри со реалноста“.

По тоа следеше отпуштање на голем број раководители и службеници на турската полиција.
XS
SM
MD
LG