Достапни линкови

Леталото Розета ќе се реактивира


Space -- Backdropped by Earth's horizon and the blackness of space, the International Space Station is featured in this image photographed by an STS-134 crew member on the space shuttle Endeavour after the station and shuttle began their post-undocking re
Европската сонда која започна да патува низ вселената пред десет години, денеска треба да биде реактивирана. Леталото Розета беше исклучено три години за да заштеди енергија. Леталото сега е оддалечено околу 800 милиони километри од Земјата, што е толку далеку што сигналите до станиците во Калифорнија и Австралија патуваат по 45 минути. Ако сè оди според планот, Розета ќе почне да ја бара кометата 67П во дијаметар од четири километри и конечно ќе стигне до неа во август, недалеку од орбитата на Јупитер. Три месеци подоцна Розета на површината на кометата ќе спушти сонда која ќе истражува како кометата се менува за време на патувањето кон Сонцето.
XS
SM
MD
LG