Достапни линкови

Сириската опозиција оди на мировни преговори


Сириските опозициски групи ќе учествуваат на мировните разговори со Владата на Башар ал Асад закажани за следната недела. Медиумите читирајќи извори од Националната коалиција соопштија дека се гласало за тоа да се оди на разговори и од 73 членови, 58 гласале „за“. Сириската влада веќе изјави дека ќе присуствува на мировните преговори во Швајцарија.

Државниот секретар на САД Џон Кери во петокот повторно ја повика опозицијата во Сирија да учествуваат во она што ќе биде први директни разговори со кои се очекува да се стави крај на речиси тригодишната војната во земјата, која зад себе остави повеќе од 100.000 мртви.
XS
SM
MD
LG