Достапни линкови

ЕУ загрижена од плановите на Израел за нови населби


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека некои членки на Европската унија ги повикале израелските амбасадори во знак на протест од плановите на Ерусалим за изградба на нови населби на окупираните палестински територии. Според Нетанјаху, станува збор за лицемерен потег. Европските земји оценуваат дека планот за изградба на илјада и четиристотини нови домови е пречка за блискостичниот мировен процес.
XS
SM
MD
LG