Достапни линкови

САД - разузнавачки анти-нарко центар за Авганистан


Американската армија соопшти дека во Бахреин ке воспостави разузнавачки центар за борба против нарко мафијата во Авганистан.

Во сведочењето пред панел на Сенатот специјалниот инспектор за обнова на Авганистан Џон Сопко рече дека жетвата на афионските полиња за опиум е рекордна.

Со 209 илјади хектари под афион, Авганистан обезбедува 90 насто од светското производство. Авганистанските земјоделци, вели Сопко, денеска одгледуваат повеќе опиум од кога и да било во модерната историја на земјата.
XS
SM
MD
LG