Достапни линкови

Москва со критики за човековите права во ЕУ


Руското министерство за надворшени работи објави извештај за состојбата со човековите права во Европската унија во минатата година. Во извештајот се наведува дека во Унијата растат ксенофобијата, расизмот и неонацизмот. Руското министерство особено забележува на, како што наведува, немањето основни права за децата и на половата нееднаквост. Исто така се потсетува и на лошата положба со која се соочуваат странците кои работат во Европската унија.
XS
SM
MD
LG