Достапни линкови

Ирак - 44 жртви на денешните насилства


Најмалку 44 луѓе загинаа при денешните бомбашки напади во и надвор од Багдад.

Станува збор за 7 напади со автомобили бомби во Багдад каде загинале 28 луѓе. За време на погребна церемонија во Шатуб село во централен Ирак пак загинаа 16 луѓе.

Ирак и натаму се соочува со зголемено насилство по борбите меѓу безбедносните сили и милитантите поврзани со Ал Каеда кои ја презедоа контрролата врз Рамади и Фалуџа западно од Багдад.
XS
SM
MD
LG