Достапни линкови

Штајнмаер во Атина разговарал за Македонија


Посредникот во спорот за името Метју Нимиц
Се надевам дека решението на спорот за името ќе ја означи стартната точка за пристапните преговори со ЕУ.
Мора да има почеток, но, и Македонија треба за него да придонесе, изјавил шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер по вчерашната средба со неговата хрватска колешка Весна Пусиќ во Берлин, на прашање на Дојче веле дали поради спорот за името и грчката блокада Македонија останува „слепо црево“ на Западниот Балкан?
Запрашан тогаш каков ќе биде неговиот ангажман за надминување на долгогодишниот спор, кој ги попречува евроатлантските интеграции на Македонија, Штајнамер рече дека очекува конструктивност од двете страни.
XS
SM
MD
LG