Достапни линкови

Поништена забрана за геј бракови во Оклахома


Американски судија поништи забрана за истополни бракови во сојузната држава Оклахома, тврдејки дека таквиот закон е во спротивност со клаузулата за еднаква заштита во американскиот устав. Пресудата се противи на уставниот амандман во Оклахома од 2004 година според кој бракот се дефинира како заедница меѓу маж и жена.
XS
SM
MD
LG