Достапни линкови

Русија ќе ја проширува нуклеарната централа во Унгарија


Русија ќе гради два нуклеарни блока кај унгарската нуклеарна централа. Ваков договор постигнале рускиот претседател Владимир Путин и унгарскиот премиер Виктор Орбан на разговорите во близина на Москва. Путин изјави дека со новите два блока на нуклеарката кај Будимпешта, ќе биде дуплирано производството на оваа централа, која е од советската ера.
XS
SM
MD
LG