Достапни линкови

Ердоган го условува повлекувањето на предлогот за судството


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изрази готовност под одредени услови да го повлече нацрт контроверзниот закон со кој јакнее политичката контрола врз правосудството. „Ако опозицијата ги прифати уставните промени за ова прашање, тогаш ќе се откажеме од нашиот предлог“, изјави Ердоган пред пратениците на неговата Партија на правдата и развојот, ден по разговорите со шефот на државата Абдула Ѓул. Со предлогот се предвидува проширување на составот на Високиот совет на судии и обвинители, а на министерството за правда му се дава последен збор при наименувањето судии.
XS
SM
MD
LG