Достапни линкови

27 Нобеловци со протестно писмо до Путин


Дваесет и седум лауреати на Нобеловата награда испратија отворено писмо до рускиот претседател Владимир Путин да го укине законот со кој се диикриминираат хомосексуалците во таа земја. Целта на писмото, како што се наведува, е да ја охрабри Москва да ги прифати хуманитарните, политичките и демократските принципи на 21 век. Во минатата година во Русија беше усвоен закон со кој се забранува пропаганда на нетрадиционални сексуални односи.
XS
SM
MD
LG