Достапни линкови

Антитерористичка акција во Турција


Турската полиција спроведе голема операција против терористичката мрежа Ал Каеда во неколку турски окрузи, при што биле приведени голем број осомничени лица. Меѓу приведените биле и Ибрахим Шен, кој важи за втор човек на Ал Каеда на Блискиот Исток, како и еден од лидерите на турскиот огранок на терористичката мрежа, Халис Бајанџук. Се претпоставува дека осомничените регрутирале и префрлале борци во Сирија, Авганистан и Пакистан и собирале пари и оружје за Ал Каеда вотие држави. Турската полиција упаднала и во канцеларијата на исламистичката фондација „Човекови права и слободи“ во Килис, на границата со Сирија. Генералниот секретар на фондацијата Јашар Кутлуај изјави дека властите се обидуваат да ја претстават организацијата, како огранок на Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG