Достапни линкови

Ариел Шарон ќе биде погребан денеска


Владини претставници и дипломати од цел светот пристигнуваат во Израел за да присуствуваат на погребот на поранешниот премиер Ариел Шарон. Шарон ќе биде погребан денеска веднаш до неговата сопруга Лили ат Хават Шикмин
на Ранчот во нивниот дом во јужен Израел. Поворката патува од Израелскиот парламент,Кнесот, а привремено се застанува на церемонијата во Меморијалниот центар западно од Ерусалим каде Шарон беше повреден во 1948 во Арапско -Изрелската војна.Илјадници луѓе се очекува да присуствуваат на погребната церемонија,а израелските безбедносни сили се распоредени да ја обзебедуваат областа.Ранчот на Шарон е во близина на границата со Газа.Светските лидери испратија телеграми со сочувство за Шарон кој почина на 11 јануари на 85 годишна возраст.
XS
SM
MD
LG