Достапни линкови

Во Киргистан во граничен инцидент повредени неколку лицаОфицијални претставници соопштија дека петмина Киргистанци и двајца Таџикистанци од граничното обезбедување се пренесени во болница со повреди, по тензиите кои ескалирале со пукотница кај Киргистанско -Таџикистанската граница. Причината за денешниот инцидент не е позната но во последните години дојде до интезивирање на тензиите во тој регион. Напнатоста осбено се зголеми минатиот септември отако беа убиени петмина членови на таџикистанско семејство.Лошот дефинираните граници водат кон тензиите во тој регион од распаѓањето на Советскиот Сојуз во 1991 година.
XS
SM
MD
LG