Достапни линкови

Милениумското тибетанско село зафатено од пожар


Стотици куќи и продавници се уништени во огромниот пожар што го зафати тибетанското секо Дукезонг во кинеската провинција Јунан. Селото Дукезонг кое е старо повеќе од илјада години е многу популарно меѓу туристите.Пожарот почнал во текот на ноќа и бргу се проширил низ улиците на селото каде што се наоѓаат традиционалните древни тибетански куќи. Евакуирани се над 2,600 лица.Причината з а пожарот засега не е позната.
XS
SM
MD
LG