Достапни линкови

ООН го подржува Багдад во битката за Анбар


Советот за Безебедност на Обединетите нации ги подржува напорите на Багад за возобновување на контролата во областите кои се окупирани од милитантите поврзани со Ал Каеда. Советот за Безбедност ги осуди милитантите од неколку организации меѓу кои Исламиситичката Држава за Ирак,Левант и ИСИЛ откако зазедоа делови од Рамади, Фалуџа и провинцијата Анбар минатата недела. До соопштението на Советот за Безбедност доаѓа по извештаите дека ирачките безбедносни сили воспоставиле контрола врз делови од Фалуџа по судирите со милитантите во петокот. Во борбите помеѓу безбедносните сили и милитантите источно од Рамади во петокот загинале 22 милитанти и четворица ирачки војници.
XS
SM
MD
LG