Достапни линкови

Во Брисел без договор за општините во северниот дел на Косово


Во Брисел до петокот вечерта не бил постигнат договор околу конституирањето на четирите општини со српско мнозинство на северот на Косово затоа што делегацијата не се откажала од барањето чинот на конституирањето да се изврши со обележјето Република Косово.Агенциите јавија дека дополнителните разговори за решавање на овој проблем може да продолжат денеска а дека во меѓувреме тимови на двете страни имаат телефонски консултации со Белград и Приштина. Белград инсистира конституирањето на општините во северниот дел да претставува продолжување на изборниот процес и оти тој процес треба да биде неутрелен во однос на статусот на Косово.
XS
SM
MD
LG